Maraton nazywany jest biegiem na królewskim dystansie. Zawodnicy muszą w nim pokonać specyficzną odległość 42 kilometrów i 195 metrów. Skąd taka długość trasy i co tak naprawdę warto wiedzieć o biegu maratońskim, czyli najbardziej znanym i prestiżowym wyścigu na świecie? Maraton jest synonimem czegoś długiego i wymagającego wytrwałości. Jest przy okazji symbolem dalekosiężnych planów i celem niemal każdego biegacza.
Co warto wiedzieć o maratonie?
Nazwa biegu maratońskiego wywodzi się z czasów starożytnej Grecji. Nawiązuje do miejscowości Maraton, gdzie doszło do znanej bitwy. W 490 r p.n.e. Grecy przegrali wojnę z Persami. Dzięki zdolnościom taktycznym wygrali pod Maratonem, a jeden z żołnierzy dostał rozkaz przekazania radosnej wiadomości do Aten. Postanowił przebiec tę odległość i stąd tradycja długodystansowego. Posłaniec zmarł u celu z wycieńczenia, jednak wszystko to legenda. Dziś sportowcy traktują maraton jako okazję do sprawdzenia swoich umiejętności i kondycji. Na pamiątkę tych mitycznych wydarzeń pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie miały w swoim programie bieg na trasie z maratonu do Aten. Co ciekawe organizatorzy igrzysk początkowo przeciwstawiali się temu pomysłowi, bojąc się o zdrowie zawodników. Ostatecznie za bezpieczny uznano dystans 40 km.
Pierwszy nowożytny bieg maratoński odbył się w 1896 roku. Jego zwycięzcą został Spirydos Louis z Grecji. Zawodnik pokonał trasę biegu w ciągu 2 godzin, 55 minut i 20 sekund. Już wtedy to wydarzenie sportowe było bardzo popularne. Maratończykom kibicowało około 100 000 widzów. Już rok po tym wydarzeniu maraton został zorganizowany również w Bostonie i ta tradycja trwa do dziś.
Skąd wziął się specyficzny dystans biegu maratońskiego, czyli 42,195 km? Ustaliła go rodzina królewska w Londynie w 1908 roku. Wtedy do start igrzysk przeniesiono do pałacu w Windsorze, by dzieci króla mogły oglądać zawodników. W trakcie przygotowań trasa została wydłużona o ponad 2000 metrów i tak zostało do dziś.
Maraton wciąż popularny
Współcześnie maratony odbywają się cyklicznie na całym świecie, w zasadzie w każdym dużym mieście. Początkowo niewielkie maratony potrafiły zebrać po kilkadziesiąt osób, ale te z długą tradycją są już masowymi wydarzeniami sportowymi. Aby wziąć udział w maratonie, prócz przygotowania kondycyjnego, najczęściej niezbędne są zapisy. Organizatorzy niektórych biegów decydują się na losowanie uczestników. Wyścigi o dużym prestiżu cieszą się dużą popularnością i przyciągają biegaczy atrakcyjnymi nagrodami. Do tych najbardziej znanych należą maratony w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie czy Londynie.
Na maratonach długą tradycję mają też medale biegowe. Są to formy wyróżnienia dla najszybszych i najbardziej wytrzymałych zawodników. Na profesjonalnych maratonach bite są rekordy świata i rodzą się nowe gwiazdy lekkoatletyki. Długa tradycja i chęć dbania o dobre zdrowie sprawia, że każdego roku tym rodzajem sportu interesuje się coraz więcej osób.