Bieganie to coraz bardziej popularny sposób na zdrowie i dobrą kondycję. Duża liczba amatorów sportu skupia się wokół kolejnych masowych imprez biegowych. Półmaraton to jeden z wyścigów długodystansowych, o którym mogą myśleć już początkujący sportowcy. Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje on połowę królewskiego dystansu, czyli 21,0975 km. 

Magiczne 21 kilometrów

Półmaraton nie jest konkurencją olimpijską, jednak regularnie co dwa lata organizacja World Athletics tworzy szansę na wyłonienie mistrza świata w tej kategorii. Dodatkowo co 4 lata półmaratony są rozgrywane Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Są one organizowane naprzemiennie z pełnymi maratonami. Omawiany dystans jest też obecny wśród znanych biegów ulicznych.

Półmaraton jest zdecydowanie łatwiejszy i skupia więcej entuzjastów i amatorów. Właśnie to sprawia, że biegi na nieco ponad 21 km równie często jak tradycyjne maratony, stają się sportowymi imprezami masowymi. Popularną formą takich wydarzeń są maratony, którym towarzyszą biegi na krótsze dystanse. Wśród zawodników startujących w półmaratonie najczęściej są biegacze, którzy mają za sobą doświadczenie w biegach na co najmniej 10 km. W półmaratonie mogą sprawdzić się też doświadczeni sportowcy, testując swoją kondycję. Pod kątem dystansu półmaratonowi zdecydowanie bliżej do maratonu, dzięki czemu jest naturalnym krokiem na drodze do poważnych biegów długodystansowych. 

Jak przygotować się na długie dystanse?

Bieganie rekreacyjne może szybko stać się pasją. Chęć integracji z innymi biegaczami i rywalizacja to silne magnesy, które skłaniają nas do udziału w wyścigach typu półmaraton. Krótsze dystanse niż klasyczny królewski są szansą dla mniej doświadczonych sportowców i osób, które dopiero zaczynają. Warto pamiętać, że półmaraton jest wymagający i dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Potrzeba nie tylko codziennego ruchu, ale i zwiększenia wysiłku. Doświadczeni maratończycy radzą zaczynać od wyścigów 5 i 10 km, by z czasem dojść do półmaratonu. 

Podobnie jak w przypadku biegu królewskiego półmaratony bywają zarówno profesjonalne, jak i organizowane przez samych zawodników. Półmaratończycy startujący w znanych imprezach mogą liczyć nie tylko na nagrody finansowe, ale i prestiż. Jak wspominaliśmy biegi na nieco ponad 21 km są często wydarzeniami towarzyszącymi i mają za zadanie jeszcze bardziej zintegrować środowisko lekkoatletyczne. Aby pobiec w półmaratonie nie trzeba więc być olimpijczykiem. Wystarczy pasja i konsekwencja w pracy nad kondycją. 

Amatorskie półmaratony są otwarte dla wszystkich i łatwo znaleźć imprezę tego typu. Jeśli biegamy i chcemy sprawdzić się na konkretnym dystansie, warto poszukać lokalnych grup sportowych lub stowarzyszeń lekkoatletycznych z sekcjami dla początkujących. Możemy dzięki temu zyskać wsparcie trenera i poznać grupę ludzi o podobnych celach i zainteresowaniach.

Napisz komentarz