Każdy miłośnik biegów długodystansowych słyszał o ultramaratonie. Jeśli od dłuższego czasu regularnie pracujemy nad swoją formą, mamy szansę sprawdzić się właśnie w tym forsownym biegu. Ultramaratony to profesjonalne biegi, do których trzeba się długo przygotowywać. Właśnie dlatego dystans ten jest często ukoronowaniem sportowego wysiłku.
Ultramaraton – smak wyzwania
Ultramaraton to wyścig na długim dystansie, który musi przekraczać długość 42,195 km, obowiązującą w maratonie. Najdłuższy sygnowany przez International Association of Athletics Federations wyścig świata obejmuje dystans 100 km. Zawody tego typu odbywają się również w Polsce, a do najbardziej znanych należy supermaraton Kalisia. Co ważne w wyścigach biegowych na długich dystansach biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Oznacza to, że biegaczki również mogą sprawdzić się w forsownych zawodach długodystansowych. Trasa obejmująca 100 km może przerażać niejednego doświadczonego maratończyka. Jednak istnieją zawody obejmujące jeszcze bardziej wymagające dystanse. Na przykład Spartathlon, czyli wydarzenie odbywające się w Grecji. Trasa biegnie pomiędzy Atenami a Spartą i liczy 246 km.
Ponieważ ultramaraton to każdy bieg o trasie powyżej 42 km, w praktyce może on wynosić nawet 50 km. Najpopularniejszym dystansem ultramaratońskim jest jednak wspomniane już 100 km. Sportowcy z odpowiednią kondycją pokonują go w około 17 godzin. Start w takim biegu to prawdziwe wyzwanie, ponieważ wymaga nie tylko kondycji, ale i umiejętności odpowiedniego rozkładania sił. Wytrzymałość jest tu kluczowa, ponieważ najtrudniejsze biegi odbywają się wymagających warunkach atmosferycznych. Brak odpowiedniego przystosowania może przełożyć się nie tylko na kontuzje, ale i gwałtowny spadek formy.
Czy każdy może zostać ultramaratończykiem?
Bieganie to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Rekreacyjna lekkoatletyka przekłada się na zdrowsze ciało i bardziej zrelaksowany umysł. Droga od amatorskich biegów do ultramaratonów jest długa i wymagająca. Na szczęście ekstremalne biegi długodystansowe nie muszą być celem każdego biegacza. Jeśli jednak wiek i kondycja nam na to pozwalają, start w ultramaratonie może być wspaniałą przygodą. Organizatorzy starają się, by trasy były ciekawe i dostosowane do możliwości różnych grup. Do najbardziej znanych polskich imprez lekkoatletycznych należy Bieg 7 Dolin czy Wyścig na trasie Szczecin – Kołobrzeg.
Warto podkreślić, że aż 35% doświadczonych biegaczy odczuwa przykre objawy towarzyszące intensywnemu wysiłkowi w czasie maratonu. Biegi na dłuższych dystansach są jeszcze bardziej wymagające i trzeba mieć tego świadomość. Start w ultramaratonie to wydarzenie, do którego sportowcy przygotowują się miesiącami. Tak ekstremalny wysiłek obciąża serce, stawy i mięśnie, dlatego nie jest to wyzwanie dla każdego. Z powodzeniem możemy jednak cieszyć się krótszymi dystansami. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna ma służyć naszemu zdrowiu i nie może go nadwyrężać.