Bieganie to współcześnie jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Pozwala poprawić nie tylko kondycję, ale ma również bardzo korzystny wpływ na nasz stan psychiczny. Jak każdy inny sport jest to jednak aktywność, która nie jest wolna od ryzyka urazów. Jednym z mniej znanych, ale nie mniej poważnych problemów są mikropęknięcia, zwane także mikrotraumami. Te niewielkie uszkodzenia tkanki mięśniowej czy kostnej mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji. Przyjrzymy się temu zjawisku bliżej, aby zrozumieć jego mechanizm i okoliczności powstawania oraz metody zapobiegania.
Współautorem naszego artykułu jest działki Warszawa.

Czym są mikropęknięcia?

Mikropęknięcia to niewielkie uszkodzenia struktury tkankowej, które mogą powstać w wyniku intensywnego treningu. W kontekście biegania dotyczą głównie mięśni, ścięgien, a także kości. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niegroźne, w rzeczywistości są to sygnały wskazujące na przeciążenia, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważniejszych urazów. Nie warto tego lekceważyć i lepiej działać od razu, zanim przerodzi się to w konkretny problem.

Mikropęknięcia najczęściej są wynikiem:

  • nieprawidłowego planu treningowego
  • braku rozgrzewki lub jej niewłaściwej formy
  • wysokiej intensywności treningu bez odpowiedniego czasu na regenerację
  • użycia niewłaściwego obuwia

Objawy

Do najbardziej typowych objawów zalicza się ból o różnym stopniu intensywności, który często towarzyszy innym niepokojącym symptomom. Zmęczenie i osłabienie mięśni mogą dodatkowo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niejednokrotnie osoby doświadczające tych objawów zauważają również spadek wydajności w trakcie treningu, co może być szczególnie frustrujące dla aktywnych fizycznie osób. Obrzęk i zaczerwienienie w miejscu urazu to kolejne symptomy, które nie powinny być ignorowane i mogą wymagać dalszej diagnostyki czy interwencji medycznej.

Jak reagować, czyli diagnostyka, leczenie i zapobieganie

W przypadku podejrzenia mikropęknięcia, najbezpieczniej jest udać się do lekarza specjalisty, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak ultrasonografia czy rezonans magnetyczny. Leczenie w prostych przypadkach najczęściej opiera się na odpoczynku i regeneracji. W niektórych sytuacjach może być konieczna dłuższa rehabilitacja.

Zapobieganie mikropęknięciom w dużej mierze sprowadza się do odpowiedniego planowania treningu – z uwzględnieniem czasu na regenerację. Wpływ może mieć też jakość sprzętu, z którego korzystamy. Co jeszcze ma znaczenie? Niezwykle ważna jest prawidłowa technika biegu oraz regularne kontrole zdrowia. Zwłaszcza, jeśli biegamy często lub bierzemy regularnie udział w zawodach lub maratonach.

Mikropęknięcia są problemem, który nie powinien być lekceważony. Stanowią sygnał ze strony organizmu, że jest przeciążony i potrzebuje odpoczynku oraz regeneracji. Odpowiednia wiedza i świadomość tego zjawiska mogą pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów zdrowotnych. Nie ignorujmy więc objawów i słuchajmy swojego ciała.

Napisz komentarz