Bieganie staje się ostatnio coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Zachęcają do niej również lekarze. Umiarkowany wysiłek, jaki potrzebny jest do biegów amatorskich, może pomóc nam pozbyć się nadwagi i zauważalnie wzmocnić organizm. Maraton jako ekstremalny bieg długodystansowy inspiruje zarówno znanych sportowców, jak i amatorów. Jak każdy sport, bieganie bywa przyczyną kontuzji i nie każdy może sobie pozwolić na uprawianie go wyczynowo. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy zacząć przygodę z lekką atletyką i czy maraton zawsze może być naszym celem?
Zasady bezpieczeństwa dla biegaczy
Szybki chód lub trucht jest zalecany jako aktywność fizyczna nawet dla seniorów. Jednak biegi nawet na krótkim dystansie to spory wysiłek dla całego organizmu. Jeśli nigdy nie uprawialiśmy podobnego sportu, potrzebna nam nie tylko odpowiednia rozgrzewka i rozciąganie, ale również wyzwania dostosowane do kondycji. Jeszcze przed pierwszym treningiem z lekarzem powinni porozmawiać wszyscy, którzy mają problemy z sercem lub układem oddechowym. O bieganiu wyczynowym mogą zapomnieć astmatycy i osoby z dużą nadwagą. Ta druga grupa jest szczególnie ważna. Bieganie może bowiem pomóc w odchudzaniu. Jednak by myśleć o bardziej wymagających dystansach, trzeba najpierw odciążyć stawy, czyli zredukować wagę. Przygodę z bieganiem ostrożnie zaczynać powinny również osoby starsze. Pokonanie nawet krótkiej trasy to ryzyko kontuzji, a starszy organizm regeneruje się wolniej.
Nawet zdrowy i silny organizm nie powinien być wystawiany na ekstremalny wysiłek bez przygotowania. Nasze treningi powinny stopniowo stawać się trudniejsze. Osoby aktywne fizycznie powinny też odpowiednio się odżywiać. Dla szybkich efektów kluczowa jest wiedza. W sieci znajdziemy mnóstwo materiałów szkoleniowych dla początkujących pasjonatów lekkoatletyki. Aby zyskać cenne wsparcie, możemy też skorzystać z usług trenera personalnego. Fachowiec ułoży nam wtedy nie tylko plan treningów, ale dopilnuje też, byśmy ćwiczyli prawidłowo i nie narażali się na kontuzje.
ABC ambitnego biegania
Maraton to bieg o bardzo długiej tradycji i prestiżu. Właśnie dlatego jest celem wysiłków zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Dla jednych i drugich sukcesem jest już ukończenie tego forsownego biegu. Aby to zrobić, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Miesiące regularnych treningów i wzmacnianie kondycji to podstawa planu każdego maratończyka. Do tego niezbędne są odpowiednie buty, które należy wybrać już na etapie treningów. Jeśli maraton, który nas interesuje, przebiega wymagającą trasą, trenujmy w podobnych warunkach. W ten sposób wyraźnie zwiększamy swoje szanse na dotarcie do mety.
Odpowiedzialne bieganie obejmuje też odpoczynek. Musimy wiedzieć, jak zadbać o mięśnie w czasie regeneracji i jakich składników odżywczych dostarczyć im, by wzmocnić organizm. Maraton to ambitne zadanie. Ukończenie takiego biegu oznacza miejsce wśród profesjonalnych sportowców. Do tego typu wyzwania nie można przygotować się w 2 tygodnie. Część organizatorów imprez sportowych obejmujących biegi długodystansowe nie stawia zawodnikom dodatkowych wymagań. Wystarczy tylko zapisać się na czas. Oznacza to, że odpowiedzialność za własne zdrowie leży w naszych rękach. Kluczem do tego są odpowiedni trening i rozsądek.