Bieganie to sport znany człowiekowi niemal od zawsze. Wymagania stawiane zawodnikom sprawiły, że przez lata maraton stał się synonimem wytrwałości, determinacji i chęci pokonywania własnych ograniczeń. Dzieje biegu na królewskim dystansie zaczynają się od legendy i pełne są dramatycznych historii oraz rekordów. Przyjrzymy się im bliżej i sprawdźmy, co sprawia, że maraton przyciąga tak wielu zainteresowanych.
Współautorem naszego artykułu są mieszkania w Warszawie.
Legendarne początki
Większość osób, słysząc o maratonie, kojarzy go zapewne z dystansem 40 kilometrów. Skąd wzięła się ta długość? Początek historii sięga roku 490 p.n.e., kiedy w starożytnej Grecji miała miejsce bitwa pod Maratonem. Ateńskie wojsko odniosło wówczas zwycięstwo nad atakującą armią perską. Zadanie dostarczenia wieści o wygranej przypadło jednemu z wojowników o imieniu Filippides. Posłaniec pokonał trasę, dostarczył wiadomość i zmarł z wycieńczenia. Na pamiątkę tego poświęcenia zaczęto organizować biegi na dystansie, jaki dzielił miasto Maraton od Aten. Była to odległość właśnie około 40 kilometrów.
Oczywiście dawniej biegano nie tylko w Grecji. Warto wspomnieć o znaczeniu, jakie miał ten sport, zanim ewoluował do obrazu, jaki znamy dzisiaj. Biegacze poza możliwością odczuwania czystej satysfakcji z rywalizacji, mogli przenosić informacje tam, gdzie nie było to możliwe w inny sposób. W wielu kulturach działały całe systemy sztafet długodystansowych, które pozwalały utrzymywać łączność. Przykładem wykorzystania takiego systemu było państwo Inków.
Olimpiada i biegi długodystansowe
Biegi towarzyszyły greckim Igrzyskom Olimpijskim od samego początku, ale dopiero w 15. edycji dodano ich bardziej wymagające wersje na dystansie kilku kilometrów. Prawdziwy renesans maratonu nastąpił znacznie później. Podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 roku, jedną z konkurencji był właśnie maraton. Zwycięstwo przypadło Grekowi, co stanowi świetne połączenie z legendarną przeszłością tej dyscypliny. Najszybszy był Spyros Louis.
Znany obecnie dystans wprowadzono natomiast w 1908 roku. Igrzyska Olimpijskie odbyły się wówczas w Londynie. Długość trasy maratonu została ustalona na 42,195 kilometra (26 mil i 385 jardów). Celem takiego zabiegu było to, aby bieg zakończył się dokładnie przed lożą królewską. Długość jest stosowana do dziś w oficjalnych maratonach, a dystans zwany jest królewskim na pamiątkę tego momentu.
Współczesne maratony
Dzisiaj maraton stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń sportowych. Biegi na dystansie przekraczającym 40 kilometrów odbywają się już nie tylko podczas igrzysk. Biegacze mają do dyspozycji wiele oficjalnych wydarzeń na tysiącach tras na całym świecie. Chęć pokonywania własnych słabości i sprawdzenia się sprawia, że z roku na rok w maratonach bierze udział coraz więcej osób. Do najpopularniejszych i niezwykle atrakcyjnie umiejscowionych wydarzeń tego typu należą Maraton Wielkich Jezior w Afryce czy Maraton Wielkiego Muru Chińskiego.