Biegi maratońskie rozpalają kibiców, dziennikarzy i sportowców. Dystans 42 km i 195 m to ekstremalne wyzwanie i duże osiągnięcie. Właśnie dlatego rekordziści na tego typu trasach zyskują sławę i popularność. Dla większości zawodników sukcesem jest już samo ukończenie biegu i podziwianie trasy. Pewnie stąd popularność miejskich maratonów jako największych biegów ulicznych. Na płaskich, szybkich trasach bardzo często bite są rekordy. Warto prześledzić ich historię i sprawdzić, jak zmieniały się osiągnięcia najlepszych lekkoatletów długodystansowych.

Pierwsze i następne rekordy

Tradycyjnie za pierwszego maratończyka uznaje się Greka Filippidesa, który według legendy w 490 roku p.n.e. przebiegł z Maratonu do Aten, by obwieścić o zwycięstwie i ostrzec miasto przed Persami. Ta historia pobudziła barona Pierre’a de Coubertina do wprowadzenia maratonu do igrzysk olimpijskich. Pierwszy bieg na tym dystansie odbył się w ramach tej masowej imprezy w 1863. Wtedy dystans wynosił 40 km. Przedłużono go o ponad 2 km 12 lat później w Londynie. Pierwszy oficjalny rekord biegu na królewskim dystansie to 2 godziny 55 minut i 18 sekund. Już rok później wynik ten został poprawiony przez Amerykanina Jamesa Clarka. Dla rekordów maratońskich ciekawy był rok 1913. Ponownie w Anglii na dużej imprezie sportowej obowiązujący rekord maratonu pobito aż 8 razy. Pierwszy na metę dotarł Anglik Harry Green z czasem 2 godziny 38 minut i 16 sekund. Wynik był jak na tamte czasy imponujący i Green został pierwszym człowiekiem, który pokonał tak długi dystans w mniej niż 2 godziny i 40 minut.

Granicę 2,5 godziny na pokonanie dystansu maratońskiego pokonał hydraulik ze Stanford. Jego wynik okazał się tak mocny, że rekordu 2 godzin 30 minut nie pobito przez następne 10 lat. Co ciekawe sportowiec amator występował również na igrzyskach olimpijskich, ale nie mógł tu poszczycić się dużymi osiągnięciami.

Maraton po II Wojnie Światowej

Wyznaczenie nowego rekordu świata w biegu długodystansowym rozpalało wyobraźnię sportowców przez następne lata. Pierwszym powojennym rekordzistą został Koreańczyk, który w 1947 przebiegł legendarny maraton bostoński w czasie 2 godzin 25 minut i 39 sekund. Tuż za nim znalazł się 4-krotny rekordzista świata w maratonie, Brytyjczyk Jim Peters. Kolejnym sportowcem, który zaznaczył się wśród najlepszych maratończyków, był pochodzący z Syberii Siergiej Popov. Choć był on faworytem na tamtych zawodach, rekord ustanowił dopiero kilka lat później. Co ciekawe, w 1960 pierwszy raz na igrzyskach pojawili się lekkoatleci bez butów. Tak właśnie wystartował w Rzymie światowej klasy biegacz Abebe z etiopskiej delegacji. Warto podkreślić, że zawodnik ten na trasie nie miał sobie równych i ustanowił wtedy nowy światowy rekord maratonu z czasem 2 godziny, 15 minut i 16 sekund.

Nikogo nie dziwi fakt, że głównym celem światowej klasy sportowców stało się pokonanie królewskiego dystansu w mniej niż 2 godziny. Aktualnym posiadaczem rekordu świata jest Kenijczyk Eliud Kipchoge, który we wrześniu 2018 w Berlinie przebiegł maraton z czasem 2 godziny, minuta i 39 sekund. Wynik ten poprawił w 2022 także w Berlinie, uzyskując czas 2 godziny, minuta i 9 sekund.

Współautorem naszego artykułu jest Nieruchomości Warszawa.

Napisz komentarz