Najbardziej znane maratony świata są inspiracją dla światowej klasy sportowców i amatorów. Prestiżowe biegi długodystansowe to szansa na sprawdzenie swoich możliwości i zdobycie jedynego w swoim rodzaju doświadczenia. Oto kilka najpopularniejszych maratonów, czyli zawody z serii World Marathon Majors.

Biegi, na które naprawdę trudno się zapisać

Jeden z największych biegów na królewskim dystansie to impreza w Berlinie organizowana od 1974. Jej trasa jest gładka i płaska, co stanowi zachętę do bicia rekordów życiowych. Nic więc dziwnego, że właśnie tam lekkoatleci biegają najszybciej. Na przykład Paul Tergat z Kenii przebiegł cały dystans w 2 godziny 4 minuty i 55 sekund. Aktualny rekordzista zrobił to w czasie o niecałe 2 minuty krótszym. Nic więc dziwnego, że zapisy na berliński bieg trwały tylko 3,5 godziny. Miejsca rozeszły się jak ciepłe bułeczki, ponieważ w czasie tej imprezy sportowej panuje serdeczna, znana na całym świecie atmosfera. Uczestnicy opisują, że meta to jedna wielka impreza. Na sportowców, którzy ukończą ten bieg, tuż za linią mety czekają owoce, ciasta i bezalkoholowe piwo.

Wśród znanych maratonów nie może oczywiście zabraknąć imprez w Stanach. Aktualnie maraton w Chicago posiada status IAAF Gold Label Road Race, co jest nagrodą dla najlepszych międzynarodowych imprez lekkoatletycznych. Przy okazji wyścig w Chicago rozwija się szybko i z roku na rok startuje w nim coraz więcej osób. I tym razem wielką zaletą jest płaska i szybka trasa, która przyciąga do biegu debiutantów. Amerykański maraton wyróżnia się też atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi, których sponsorem jest Bank of America. Co ważne, by wystartować w tej imprezie, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych kryteriów. Liczy się tylko kolejność zapisów. Aktualny limit uczestników to 45 tysięcy osób. Na pokonanie trasy mają oni 6 godzin.

Stosunkowo młodym maratonem jest impreza sportowa organizowana od 2007 w Tokio. Już wtedy wzięło w niej udział 25 tysięcy zawodników. Trasa obejmuje najpiękniejsze zakątki Tokio. Maratończycy biegną obok Pałacu Cesarskiego czy Tokio Tower. Na planie przedsięwzięcia znajdują się mosty, biurowce i wieżowce. Dzięki temu można poznać różnorodny charakter tej ciekawej metropolii. Warto zauważyć, że japoński wyścig uznawany jest za jeden z najbardziej spokojnych na świecie. Kibice są powściągliwi, a sportowcy mogą dzięki temu skupić się na wypracowaniu jak najlepszego wyniku.

Maraton w Londynie ma już ponad 40 lat. Jego długie tradycje sprawiają, że na podium stawali reprezentanci najróżniejszych krajów. Na przepięknej londyńskiej trasie rywalizowali zarówno olimpijczycy, jak i biegacze amatorzy. To wymagający wyścig o zróżnicowanej trasie miejskiej. Jednak i tu bito rekordy świata, pokonując królewski dystans w nieco ponad 2 godziny. Swoją obecność w tym biegu zaznaczyli również Polacy. W 2012 najlepszym z Europejczyków był rekordzista Polski Henryk Szost. Zajął on wtedy 9 miejsce z czasem 2 godziny 12 minut i 28 sekund.

Współautorem naszego artykułu jest Domy Warszawa.

Napisz komentarz