O maratonach

Jak zmieniał się rekord świata w maratonie

Jak zmieniał się rekord świata w maratonie

Biegi maratońskie rozpalają kibiców, dziennikarzy i sportowców. Dystans 42 km i 195 m to ekstremalne wyzwanie i duże osiągnięcie. Właśnie dlatego rekordziści na tego typu trasach zyskują sławę i popularność. Dla większości zawodników sukcesem jest już samo ukończenie biegu i podziwianie trasy. Pewnie stąd popularność miejskich maratonów jako największych biegów ulicznych. Na płaskich, szybkich trasach bardzo często bite są rekordy. Warto prześledzić ich historię i sprawdzić, jak zmieniały się osiągnięcia najlepszych lekkoatletów długodystansowych.

Czytaj dalej

Czy każdy może biegać i jak przygotować się do maratonu

Czy każdy może biegać i jak przygotować się do maratonu

Bieganie staje się ostatnio coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Zachęcają do niej również lekarze. Umiarkowany wysiłek, jaki potrzebny jest do biegów amatorskich, może pomóc nam pozbyć się nadwagi i zauważalnie wzmocnić organizm. Maraton jako ekstremalny bieg długodystansowy inspiruje zarówno znanych sportowców, jak i amatorów. Jak każdy sport, bieganie bywa przyczyną kontuzji i nie każdy może sobie pozwolić na uprawianie go wyczynowo. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy zacząć przygodę z lekką atletyką i czy maraton zawsze może być naszym celem?

Czytaj dalej

Najpopularniejsze maratony świata

Najpopularniejsze maratony świata

Najbardziej znane maratony świata są inspiracją dla światowej klasy sportowców i amatorów. Prestiżowe biegi długodystansowe to szansa na sprawdzenie swoich możliwości i zdobycie jedynego w swoim rodzaju doświadczenia. Oto kilka najpopularniejszych maratonów, czyli zawody z serii World Marathon Majors.

Czytaj dalej

Historia maratonu

Historia maratonu

Bieganie to sport znany człowiekowi niemal od zawsze. Wymagania stawiane zawodnikom sprawiły, że przez lata maraton stał się synonimem wytrwałości, determinacji i chęci pokonywania własnych ograniczeń. Dzieje biegu na królewskim dystansie zaczynają się od legendy i pełne są dramatycznych historii oraz rekordów. Przyjrzymy się im bliżej i sprawdźmy, co sprawia, że maraton przyciąga tak wielu zainteresowanych.

Czytaj dalej