Słownik biegacza

Co to jest półmaraton

Co to jest półmaraton

Bieganie to coraz bardziej popularny sposób na zdrowie i dobrą kondycję. Duża liczba amatorów sportu skupia się wokół kolejnych masowych imprez biegowych. Półmaraton to jeden z wyścigów długodystansowych, o którym mogą myśleć już początkujący sportowcy. Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje on połowę królewskiego dystansu, czyli 21,0975 km. 

Czytaj dalej

Co to są mikropęknięcia w bieganiu – przeciążenia w treningu

Co to są mikropęknięcia w bieganiu – przeciążenia w treningu

Bieganie to współcześnie jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Pozwala poprawić nie tylko kondycję, ale ma również bardzo korzystny wpływ na nasz stan psychiczny. Jak każdy inny sport jest to jednak aktywność, która nie jest wolna od ryzyka urazów. Jednym z mniej znanych, ale nie mniej poważnych problemów są mikropęknięcia, zwane także mikrotraumami. Te niewielkie uszkodzenia tkanki mięśniowej czy kostnej mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji. Przyjrzymy się temu zjawisku bliżej, aby zrozumieć jego mechanizm i okoliczności powstawania oraz metody zapobiegania.

Czytaj dalej

Co to jest maraton

Co to jest maraton

Maraton nazywany jest biegiem na królewskim dystansie. Zawodnicy muszą w nim pokonać specyficzną odległość 42 kilometrów i 195 metrów. Skąd taka długość trasy i co tak naprawdę warto wiedzieć o biegu maratońskim, czyli najbardziej znanym i prestiżowym wyścigu na świecie? Maraton jest synonimem czegoś długiego i wymagającego wytrwałości. Jest przy okazji symbolem dalekosiężnych planów i celem niemal każdego biegacza.

Czytaj dalej

Co to jest Ultramaraton

Co to jest Ultramaraton

Każdy miłośnik biegów długodystansowych słyszał o ultramaratonie. Jeśli od dłuższego czasu regularnie pracujemy nad swoją formą, mamy szansę sprawdzić się właśnie w tym forsownym biegu. Ultramaratony to profesjonalne biegi, do których trzeba się długo przygotowywać. Właśnie dlatego dystans ten jest często ukoronowaniem sportowego wysiłku. 

Czytaj dalej